środa, 4 listopada 2015

Po czym poznać, że czas na coaching?Julie Hay nazywa to procesem dyskontowania, ja nazwałam to poziomami nierozpoznania:
Sytuacji, znaczenia sytuacji, rozwiązań, zasobów, strategii, sukcesu.
Poziom pierwszy sytuacja, musi zostać rozpoznana przez daną osobę, aby ta mogła świadomie zastanowić się nad nią, nad jej znaczeniem, rozwiązaniami, zasobami, jakie potrzebne są do ustalenia strategii działania, aby osiągnąć oczekiwany sukces.

Prezes 
Jestem prezesem firmy i mam coraz mniej klientów. Mogę powiedzieć, że tak już jest, że to nie moja wina, kryzys gospodarczy, konkurencja mnie wykańcza. Nie widzę problemu, odsuwam go od siebie, nie chce mieć z nim nic wspólnego. Czy takie postępowanie spowoduje, ze problem zniknie?

Kobieta pełna frustracji  
Jestem osobą, która ma niewłaściwy kontakt z rodziną, teściowa jest zła, mąż mnie nie rozumie, nikt mnie nie lubi. Mogę powiedzieć, że wszyscy sprzysięgli się przeciwko mnie, ja jestem super, tylko inni mnie nie rozumieją to ich wina. Czy aby na pewno tak jest?

Najniższa krajowa
Jestem osobą, która ledwie wiąże koniec z końcem, brakuje mi pieniędzy, ciągle pożyczam, żyje na granicy ubóstwa. Powiem, że taki mój los, wszystkim brakuje pieniędzy, nie powiodło mi się. Czy to pomnoży moje dochody?

Handlowiec
Jestem handlowcem, sprzedaż mi spada. Mogę powiedzieć, że klienci nie mają pieniędzy,
kryzys, są wakacje, jest przed pierwszym, końcówka roku, nie ma zainteresowania. Ciekawe
tylko, że inni handlowcy na  tym samym rynku i z tym samym produktem sprzedają?

Powyższe przypadki to osoby, które nie widzą sytuacji - problemu, jaki zaistniał, w związku z tym nie szukają przyczyn ani rozwiązań, żyją w nieświadomości. Co powoduje, że ludzie tak postępują, nie zastanawiają się, udają, że nie widzą? To obawa przed zmianą, strach, niechęć, lenistwo przed tym, żeby coś zrobić inaczej, żeby w ogóle coś zrobić, żeby pomyśleć. Ludziom się nie chce robić czegokolwiek, wolą narzekać i szukać winnych. Boją się spojrzeć w przyszłość i zobaczyć konsekwencje takiego działania, chowają się, za kurtyną obwiniania innych.

Co może zrobić: 

Prezes
Wystarczy, że prezes firmy, której klienci odchodzą, przyjrzy się sytuacji, zapyta klientów, dlaczego odchodzą, co jest powodem? Klienci odpowiedzą, że kiepska jakość produktów, kiepska jakość obsługi po serwisowej, kiepska jakość transportu, a wszystko to nie było problemem dopóki firmy konkurencyjne nie zmieniły standardów. Prezes firmy już wie jaki ma problem, teraz pytanie, czy zastanowi się nad jego znaczeniem?
Tu zaczyna się praca z coachem. Coach poprowadzi prezesa przez kolejne etapy procesu, pomoże odnaleźć mu znaczenie, rozwiązania, zasoby, strategię i sukces, wyznaczyć cele długo i krótkoterminowe, znaleźć sposób, na powrót firmy na właściwe tory, zwiększyć ilość klientów, powiększyć obroty. Coaching biznesowy daje korzyści wymierne pod postacią minimalizacji kosztów, zwiększenia wolumenu sprzedaży, większych zysków.

Kobieta pełna frustracji
Osoba, która ma problem z otoczeniem, wystarczyłoby, żeby zapytała, co powoduje niechęć otoczenia do niej? Uzyskałaby odpowiedź, że jej ciągłe chimery, nadąsana mina, wieczne niezadowolenie ze wszystkiego, brak informacji powodują takie a nie inne reakcje bliskich. Pani już wie jaki ma problem, teraz czas na zastanowienie się nad znaczeniem.
Do procesu wchodzi Coach. Coach poprowadzi Panią przez kolejne etapy procesu, pomoże odnaleźć znaczenie, rozwiązania, zasoby, strategię i sukces, wyznaczyć cel znaleźć sposób na lepszą komunikację z bliskimi, poprawę stosunków, spojrzenie na otoczenie z innej łaskawszej perspektywy. Life coaching daje korzyści pod postacią odnalezienia siebie w sobie, polepszenia jakości życia, nowych perspektyw, podniesienie samooceny, nawiązania lepszych kontaktów z otoczeniem.

Najniższa krajowa
Jeżeli mam za mało pieniędzy, może powinienem zapytać kogoś, kto ma moje kwalifikacje, dlaczego on ma więcej? Osoba taka odpowie, że może powinienem pójść  po podwyżkę, albo zmienić pracę. Już wiesz jaki masz problem, teraz zastanów się nad znaczeniem.
Do procesu wkracza Coach. Coach poprowadzi cię przez kolejne etapy procesu, pomoże odnaleźć znaczenie, rozwiązania, zasoby, strategię i sukces, pomoże w nabraniu pewności siebie, odnalezieniu ścieżki kariery zawodowej, wyznaczeniu celu na najbliższe lata. Coaching kariery pomaga w podjęciu lub zmianie pracy, nabraniu odwagi, aby zażądać podwyżki, w wyznaczeniu kariery zawodowej.

Handlowiec
Jeżeli spada mi sprzedaż, to może należałoby się przyjrzeć rynkowi, klientom, co się dzieje? Zapytać innych przedstawicieli gdzie popełniam błąd?  Dostanę odpowiedź, że ostatnio zapominam o pewnych rzeczach, nie wysłałem maili, zamówień.  Teraz jak wiem, gdzie tkwi problem, to zastanowię nad znaczeniem.
Do procesu wkracza Coach. Coach poprowadzi mnie przez kolejne etapy procesu, pomoże odnaleźć znaczenie, rozwiązania, zasoby, strategię i sukces. Coach pomoże mi uporządkować moją pracę. Dzięki pracy z coachem zaplanuję swój dzień pracy tak, aby o wszystkim pamiętać, wyznaczyć sobie cele na najbliższe tygodnie i sporządzić harmonogram działań, jakie muszę wykonać, aby ponownie być najlepszym. Coaching sprzedaży pomaga w planowaniu działań, prospektingu, wykonywaniu planów sprzedażowych, obsłudze klienta, zwiększeniu wolumenu sprzedaży, pisaniu ofert, rozmowie z klientem, telefonowaniu, a przede wszystkim przeobrazić zwykłych handlowców w mistrzów sprzedaży. 
Należałoby zadać sobie pytanie:
Jaki wpływ na moje życie ma ta sytuacja?
Co się stanie jeżeli nic nie zrobię?
Co się stanie jeżeli zareaguję?
Co się nie stanie, jak nic nie zrobię?

Nie bójmy się spojrzeć problemom w oczy, weźmy się za bary z problemami, posłuchajmy siebie i rozwiążmy problemy. Z każdej sytuacji jest jakieś wyjście, zwróćcie się do Coacha i poproście o pomoc.

Anita Orzechowska

Coach

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza